Historia polskich mityngów w hali

Tradycja organizowanych w Polsce zimowych imprez lekkoatletycznych w gwiazdorskiej obsadzie sięga niemal ćwierć wieku. Wspaniała kariera Artura Partyki stała się inspiracją do stworzenia Halowego mityngu skoku wzwyż „Opoczno”. Z tej okazji w latach 1994 – 2001 w spalskiej hali gościli najbardziej utytułowani lekkoatleci z Javierem Sotomayorem, Marlene Ottey czy Siergiejem Bubką.

Od 2005 roku przez dekadę światowa czołówka zjeżdżała do bydgoskiej hali Łuczniczka aby rywalizować w mityngach Pedro’s Cup. Publiczność oklaskiwała tam dokonania takich gwiazd jak tyczkarki Jelena Isinbajewa, Swietłana Fieofanowa, Monika Pyrek , Anna Rogowska, skoczkowie wzwyż Jarosław Rybakow, Stefan Holm, Bohdan Bondarenko, kulomioci Tomasz Majewski, Christian Cantwell, skoczkinie wzwyż Ruth Beitia i Kamila Lićwinko a także tyczkarze Paweł Wojciechowski i Renaud Lavillenie.

Sezony zimowe 2015 i 2016 to Pedro’s Cup w łódzkiej hali Atlas Arena z listą konkurencji rozszerzoną o sprinty i biegi płotkarskie. Impreza przyciągała publiczność listą nazwisk uczestników z samych szczytów tabeli światowych wyników, jak choćby skoczek wzwyż Mutaz Essa Barshim. A jednocześnie to tu wschodzące gwiazdy polskiej atletyki sprinterka Ewa Swoboda i kulomiot Konrad Bukowiecki mogły spróbować sił u boku największych gwiazd. Jednocześnie z przeprowadzką do Łodzi Pedro’s Cup zyskał znamienitego konkurenta w zimowym kalendarzu lekkoatletycznym – mityng Copernicus Cup rozgrywany w hali widowiskowo-sportowej w Toruniu. To impreza z niemal kompletną listą konkurencji obejmującą także biegi średniodystansowe. Od sezonu 2017 Copernicus Cup trafił na listę imprez rangi IAAF World Indoor Tour.

Poniżej przypominamy wydarzenia, z których bezpośrednio czerpie inspirację halowy mityng lekkoatletyczny Orlen Cup Łódź 2024 (World Athletics Indoor Tour Bronze).

Łódź 2020

Łódź 2019

Łódź 2016

Łódź 2015

Bydgoszcz 2014

Bydgoszcz 2012

Bydgoszcz 2011